Rezerwacje

Zarezerwuj online na Booksy

Pielęgnacja kota – wczesny start

Kiedy kupujemy kota bardzo ważne jest przyzwyczajenie go do wczesnej pielęgnacji. Kot jest bardzo wrażliwy i każdy nasz ruch odbiera kot bardzo intensywnie. Aby uniknąć frustracji i stresu warto od wczesnych chwil przyzwyczajać go do czesania i kąpieli. Dbania o pazury czy uszy. Z natury kot potrafi zadbać o swoje futerko, pazury. Ale w warunkach domowych jest ograniczona mu dostępność do naturalnych warunków. Dlatego ważne jest aby zadbać o kota aby czuł się jak najlepiej i żył zdrowo.

Wczesny start dla naszego kota jest bardzo ważny ponieważ kot jest przyzwyczajony do codziennej pielęgnacji i jest dla nie go to norma a nie stresem. Dla właściciela także jest to ważne ponieważ unikamy nie przewidzianych reakcji i ataku na nas związanych z pielęgnacją naszego pupila.. Kot się nie broni, a jest nam bardzo wdzięczny za okazały czas jakim go darzymy, wzrasta nasza więź emocjonalna.

Zabawa szczotką – pierwsza pielęgnacja kota

Pierwsze szczotkowanie może być stresujące dla naszego kota i dla nas także. Kot nie wie o co chodzi nam więc traktuje to jako zabawę. Łapie za szczotkę drapie i chce schwytać i traktuje to czasami jak zdobycz. Nie powinniśmy się denerwować i także przyjąć to jako zabawę z naszym zwierzakiem. Zwierzak potrafi ocenić nasze emocje i potraktuje to jak atak albo większe polowanie na ,,mysz,,.

Cierpliwość jak i kreatywność z naszej strony pozwoli nam cieszyć się razem z naszym kotkiem. W zbiegiem czasu poznamy naszego kota i znajdziemy antidotum na wyczesanie bezproblemowe. A także nauczymy się także nowych rzeczy. Kocie przyzwyczai się do szczotki jak i do codziennej pielęgnacji. Starajmy się aby kotek był zadowolony i zrelaksowany. Głaskanie naprzemienne ze szczotkowaniem powinno być receptą na szybszą naukę.

Kąpiel kota

Kąpiele kocie jak są wcześnie wdrożone także nie są stresujące a nawet czasami są przyjemnością dla kota. Warto więc od wczesnych chwil zadbać aby przyzwyczajać kota do tej pielęgnacji. Koty małe lubią bawić się strumieniami z kranu, warto więc to wykorzystać. Woda dla kotów może stać się
bardzo interesująca. Trochę trudniej jest kąpać kota, którego się wcześniej nie kąpało. Warto więc to zrobić szybko i sprawnie nie zamaczając głowy i pyska kota. Kot uniknie wielkiej traumy podczas pielęgnacji. Warto wcześniej obciąć pazury lub zabezpieczyć łapy przed ewentualnych atakach. Starszego kota także można przyzwyczaić do kapania ale trzeba pamiętać o tych 3 zasadach. I zbiegiem czasu kot pozwoli nam na więcej. Przy kotach długowłosych ważne jest aby to robić
systematycznie i nie pozwolić na skołtunienie sierści. Kąpiel i zastosowanie szamponu i odżywek pozwoli nam na szybsze wyczesanie długiego włosa. Kiedy mamy już filce lub kołtuny, ważnym elementem do szybkiego usuwania ich jest właśnie kąpiel, która nam pomaga w ich usuwaniu. Szczotki, grzebienie mogą być wtedy mało pomocne w rozczesaniu, dobrym narzędziem będzie tu (filcak). Po kąpieli przed rozczesaniem należy owinąć kota w ręcznik lub ulubiony kocyk zapachowy. Po otuleniu można zabrać się za włos jeśli kotek nam pozwala i nie jest dla nie go to stresem. Jeśli kotek chce się wcześniej wylizać należy mu na to pozwolić. Filcak poradzi sobie także na suchej już sierści. Nie zmuszamy kota i nie walczymy. Kiedy kot nie chce a jest konieczność robimy to szybko. Rutyna i ograniczony stres jest wtedy kluczem do sukcesu.

Dbanie o pazury u kota

Pazury często rosną i trzeba je przycinać by zachować ich odpowiednią długość. Kot ma nie odpartą potrzebę ich ostrzenia. To zwierzę, które poluje i potrzebuje swoich szponów, to jest ich obrona. W domowych warunkach należy zapewnić kotu drapaki jak i przynęty czy zabawki. Częste przycinanie kotu pazurów będzie sposobem na dobrą współpracę z nami.

Dbanie o oczy, uszy, zęby u kota

Podczas wyczesywania i zabawy z kotem warto także zadbać o oczy, uszy czy zęby. Często tam zaglądajmy i je pielęgnujmy. Higiena jest bardzo ważna by kota utrzymać w zdrowiu. Na rynku są kosmetyki, które ułatwiają nam tą pielęgnację. Także bardzo ważnym elementem dla kota jest odkłaczanie czy odrobaczanie. Kot wylizuje się pary razy dziennie zabierając do swojego układu pokarmowego swoją sierść. By ułatwić mu przetrawienie takiej ilości kłaków trzeba zapewnić kotu odpowiednią karmę do tego stworzoną lub podawać pasty lub pastylki. Na odrobaczanie bardzo dobrym rozwiązaniem są zioła, które nie są chemiczne ale pomagają na utrzymanie się dobrego stanu organizmu. Jeśli pasożyty się pojawiają należy zasięgnąć farmakologii.

Strzyżenie kota

Niekiedy kota trzeba uformować, wymodelować, aby pięknie wyglądał. Zwłaszcza w lecie sporo kotów do nas trafia nie tylko na modelowanie, ale na strzyżenie z uwagi na upały. Świetnie sobie radzimy z kotami, dlatego też gorąco zapraszamy do nas z kotkami :)

Koci fryzjer Rzeszów