Jeżeli zdecydujemy się na to, aby obciąć psa samodzielnie, musimy wiedzieć o kilku rzeczach:

  • zapewnić psu bezpieczeństwo,
  • zadbać o komfort psa,
  • zaopatrzyć się w przybory oraz kosmetyki.

Jeżeli jest taka możliwość i sposobność należy zaopatrzyć się w odpowiedni stół groomerski. Jeśli takiego nie mamy, należy psa utrzymać w stabilności, aby psu nie stała się krzywda. Musimy w takim razie używać za pierwszym razem nożyczek zwanych bezpiecznymi. Kupić maszynkę przeznaczoną do strzyżenia psów. Nie może być to zwykła maszynka do ludzi. Na rynku są tanie maszynki dla zwierząt około 60zł, ale one nie starczą nam na ścięcie szaty na całym psie. Takiego rodzaju maszynki sprawdzają się do małych cięć przy pupie, uszach lub łapach. Dobra maszynka powinna kosztować około 500zl. Jeśli chodzi o cele domowe. Do tego dochodzą ostrza za około 200zl za 1szt. Są maszynki z ostrzem i nasadkami, ale wtedy ceny są za tego typu urządzenia są dużo wyższe.

Strzyżenie psa w domu

Kiedy mamy już przygotowanego psa do strzyżenia i jesteśmy pewni, że nam nie ucieknie podczas strzyżenia. Należy psa przygotować, to znaczy dobrze wyczesać nie zostawiać żadnych kołtunów. Podczas strzyżenia i nie wyczesania kołtunów możemy psu zrobić krzywdę, tzn. zaciąć psa maszynką lub sprawić psu ból. Do wyczesywania kołtunów lub usuwanie filców dobre będzie narzędzie typu filcak. Proszę pamiętać jeżeli chcemy je wyczesywać najlepszym sposobem będzie wcześniejsza kąpiel z zastosowaniem szamponu dostosowanego do szaty oraz nawilżenie odżywką, aby psa nie ciągnąć za włosy podczas pielęgnacji. Po takim przygotowaniu psa należy wysuszyć psa suszarką. Susząc psa suszarką należy robić to bardzo delikatnie aby nie spowodować psu bólu, nie dmuchać w oczy dużym nawiewem oraz używać szczotki typu pudlówka. Takie suszenie może być bardzo kłopotliwe bez stołu. Może trwać dłużej niż w salonie groomerskim. Jednak należy psa przyzwyczajać do suszarki w domu. To przyniesie psu mniej stresu przy każdej pielęgnacji. Szacowany czas kąpieli psa wraz z suszeniem w salonie groomerskim trwa ok 30min. Jeżeli przynosi ci to kłopot i pies nie chce się kąpać ani suszyć w domu należy zasięgnąć porady jak i wizyty w salonie groomerskim.

Aby zabrać się za strzyżenie swojego psa należy poznać się po pierwsze z anatomią psa. Będzie to mapa, w której są wskazówki gdzie ciąć i jak dotykać psa by nie wyrządzić krzywdy. Jest to bardzo ważne by nie naciągnąć stawów lub nadwyrężyć inne części ciała psa. Psy są bardzo ruchliwe podczas strzyżenia i każda walka może zakończyć się dla psa kontuzją. Musimy posiadać wiedzę anatomiczną ponieważ także psy symulują i może wyglądać i każdy dotyk pies będzie reagował piskiem. Zwierzęta są bardzo inteligentne i zauważają nasz strach albo niepewność. I każda chęć pomocy odbiorą właśnie w sposób emocjonalny czasem nie właściwy, nie widząc naszych dobrych intencji. Ważnym elementem jest właśnie trzymanie emocji i się nie denerwować. Kiedy już osiągniemy odpowiednią pewność anatomiczną i emocjonalna, należy pierwsze zadbać o łapy, są bardzo ważne by pies czuł się dobrze kiedy chodzi. Pod opuszkami także rosną włosy, które się kołtunią i mogą być przyczyną różnych chorób ze stawami. Może być także problem z wrastającymi pazurami przy dłuższej sierści przy łapach. Utrzymujemy je zawsze w czystości i bez włosów. Patrzymy czy nic się nie wbija w opuszki i je kremujemy, nawilżamy. Szczególną ochroną powinna być podczas wysokich temperatur. Aby opuszki nie pękały. Zwracamy często uwagę na psa pazury typu piąty, który się nie wyciera podczas spaceru a może narobić dużego bólu po przez wbicie się w łapę. Wtedy każdy ruch psa będzie bólem, zazwyczaj jest wtedy stan zapalny i wyciek ropny. Opuszki pod łapą należy wygolić maszynką do zera.

Włosy przy łapach obcinamy równo by nadać kształt owalny lub koła. Nożyczki nie powinny odrywać się od podłoża a pies w tym czasie powinien stać prosto nie ruszając się. Kiedy pies się rusza można łapę uchwycić w ręce i prostym ruchem w 40° obciąć. Każdy włos obcinamy i czeszemy na przemian, aż do równego i posiadanego efektu. Włosy na całej długości obcinamy według standardów jakie pies może posiadać. Ważne aby wiedzieć, aby nie ostrzyc za krótko psa latem by nie dostał udaru i nie cierpiał. Włos musi być także ochroną przed słońcem. Zimą nie zostawiamy długiej szaty, także strzyżemy. Szata psów bez podszerstka nie ma ochrony przed zimnem. Dlatego zalecane są ubranka dla psów. Tak jak człowiek zimą ubiera na głowę czapkę tak samo należy traktować psa. Długą szatę zostawiamy psu dla lepszego wyglądu i naszego gustu. Pamiętajmy kiedy zostawiamy długą szatę psu należy co wieczór ją pielęgnować i papilotować. Przy długiej okrywie włosowej psa należy zapewnić widoczność nad oczami. Zawiązywać kucyki, papiloty. Piankować i nawilżać włosy przy mordzie aby ułatwić życie pupilowi. Głowa psa na początek powinna być strzyżona nożyczkami bezpiecznymi aby nie wydłubać oka.

Wszystkim pieskom, które mają opadające uszy należy zwracać uwagę na włosy, które blokują kanał słuchowy. Włosy mogą blokować wypłynięcie wody z uszu i woskowina może być zapchana i wywołać zapalenie ucha. Należy nadmiar włosów usuwać. Nie robimy tego bez potrzeby! Włosy przy uszach blisko mordy powinny być ostrzyżone lub wygolone do ok 6mm – 10mm. Kiedy już ten zabieg został wykonany formujemy i modulujemy nożyczkami koło lub pożądany efekt jaki chcemy uzyskać u psa. Kiedy strzyżemy pilnujemy opadający włos. Nie strzyżemy włosa z włosem potem pod włos. Wybieramy 1 technikę strzyżenia. Z włosem albo pod włos. To bardzo ważne aby uzyskać gładkość. Strzygąc z włosem cały czas musimy pilnować aby nie był leżący i była zachowana ciągłość. Przy uszach stojących u psa obcinamy główkę zachowując formę serduszka albo trójkąta. Można także uzyskać kształt koła lub owalu wszystko zależy od włosa jaki posiada pies. Nie strzyżemy psa koło uszu ani nie wygalamy. Możemy same uszy ostrzyć z włosa używając maszynki i ogolić do 0-3mm ale trzeba zawsze uważać ponieważ uszy nie są równe i mogą być zacięcia tym bardziej iż psy nie lubią odgłosów maszynki przy uszach. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Łapy obcinamy nożyczkami, zachowując odpowiednie kształty. Maszynka zostawi nam duże nie równości, które będą wyglądały źle. Kiedy nie jesteśmy pewni naszego cięcia używamy degażowek. Łapy do cięcia podnosimy na wysokość i tniemy w kształcie ćwierć jajka. Przy odbycie i narządach płciowych wygalamy krótko aby ułatwić psu higienę. Kiedy są nie równości modelujemy degażówkami.