STRZYŻENIE I GOLENIE GRYZONI

Strzyżenie świnki morskiej i królika

Pomimo różnic w okrywie włosowej zarówno króliki jak i świnki morskie są bardzo narażone na problemy z kołtunieniem się sierści. Kołtuny powstają ze sfilcowanej sierści, w którą wplątują się kawałki siana i ściółki (np. trocin). Najczęściej tworzą się pod szyją i w okolicach ogona.

Króliki i gryzonie, czyszcząc futro, zawsze połykają włosy. Jest to proces naturalny a stałe stosowanie zdrowej, wysokowłóknistej diety zapobiega tworzeniu się czopów włosowych w żołądku czy jelitach zwierząt. Jednak nasi pupile przechodzą w ciągu roku dwa cykle linienia. Cykle te uwarunkowane są długością dnia oraz temperaturami otoczenia. Zwykle przypadają na wczesną wiosnę (styczeń–marzec) oraz wczesną jesień (sierpień–październik). W tym czasie intensywne wylizywanie martwego futra powoduje, iż do układu pokarmowego przedostają się znacznie większe ilości włosów, które nagromadzają się w żołądku. Zajęczaki i gryzonie, w przeciwieństwie do psów i kotów, nie mają odruchu wymiotnego więc nie mogą pozbyć się nadmiaru sierści poprzez zwymiotowanie. Co więcej – treść pokarmowa zalegająca w żołądku, z powodu naturalnego słabego umięśnienia jego ścian, nie zostanie przepchnięty dalej inaczej niż kolejną porcją pobranego pokarmu. Jedyną drogą wyjścia zbitków jest odbyt…

Przyczyna? Królik ma wypełniony żołądek pozlepianymi włosami i pokarmem, tworzącymi kule, których nie jest w stanie wydalić. Czeka go intensywne i kosztowne leczenie, a w najgorszym przypadku operacyjne opróżnienie żołądka. Zlepiony moczem i kałem kołtun sierści zwabił swoim zapachem muchy, które złożyły w nim jaja. Robaki okazują się niczym więcej, jak larwami much.

strzyżenie królika

Dlaczego warto strzyc zwierzęta?

Pamiętajmy, że to my – ludzie, powołaliśmy do istnienia rasy angorskie i długowłose królików oraz świnek morskich. I to my – ludzie, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc im w prawidłowej pielęgnacji sierści. To my je tuczymy, to my odpowiadamy za ich zdrowie i samopoczucie. Strzygąc króliki i świnki morskie dbamy zarówno o ich higienę, czy komfort w upalne dni, ale przede wszystkim o ich zdrowie. Strzyżenie jest bowiem formą profilaktyki najprostszą i najmniej czasochłonną, a daje świetne efekty. Nasz spokój o zdrowie naszych małych przyjaciół jest przecież bezcenny. Bo jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Golenie zwierząt

GOLENIE to strzyżenie włosa, sierści lub okrywy włosowej bardzo krótko. Jest to tzw. pozbycie się włosa całkowicie. Oczywiście pozbywamy się tej okrywy włosowej wiosną kiedy nie grozi zwierzętom chłód ani upały.

Każdego roku między kwietniem, a majem wypada czas sezonowego strzyżenia alpak czy barana. Jest to naturalne pozbywanie się runa.

Kąpiele Strzyżenie
Gryzonie TAK 90zł/h
Ssaki NIE 90zł/h
strzyżenie alpak rzeszów

Rezerwacje